SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Kostki 3x3x3

( ilość produktów: 167 )

Kostka 3x3 - klasyczna kostka Rubika

 

W tej kategorii znajdziesz wszystkie dostępne modele kostki o podstawowym rozmiarze.

Mimo iż nowsze modele nie mają wiele wspólnego z oryginalną konstrukcją, to nie można zaprzeczyć, że wszystkie wywodzą się z tej samej układanki zaprojektowanej przez Ernő Rubika - węgierskiego architekta i rzeźbiarza - w 1974 roku.
W 1977 roku kostka Rubika
została wypuszczona do ograniczonej sprzedaży wewnątrz Węgier pod nazwą Bűvös Kocka (Magiczna Kostka). Ze względu na wysokie zainteresowanie, już w 1980 roku została ona wypuszczona do światowej sprzedaży gdzie do dziś jest najlepiej sprzedającą się układanką na świecie, przekraczając 350.000.000 sprzedanych oryginalnych sztuk w 2009 roku.

Wczesna rewolucja i wysoka sprzedaż nie odbiła się jednak pozytywnie na rzeczywistym rozwoju tej układanki, ze względu na silne blokowanie innych konstrukcji i producentów przez firmę Rubik's Brand Ltd, co ostatecznie sprawiło, że aż do późnych lat 2000' konstrukcja wszystkich dostępnych modeli była w dużej mierze niezmieniona.

Pierwsza kostka 3x3 o konstrukcji całkowicie odmiennej od oryginalnej kostki Rubika pojawiła się dopiero w 2010 roku w postaci DaYana GuHonga V1. Kostka ta cieszyła się niezwykłą popularnością wśród układaczy i zapoczątkowała nowoczesny speedcubing.
Należy też nadmienić, że jej własna konstrukcja była w pełni zapożyczona od większych kostek firmy Verdes Innovations, która już w 2008 roku wypuściła na rynek pierwsze fizyczne kostki 6x6 i 7x7, oraz pierwszą 5x5 o nowatorskiej i stabilnej konstrukcji.

Przez kolejne lata rozwoju powstało wiele odmiennych odmiennych typów konstrukcji takich jak: WeiLong - pochodna Alpha Chun V1, TengYun, GuHong, RS3 będąca pochodną MoJue M3, oraz konstrukcje wielotorowe od YuXina i GuoGuana. Większość konstrukcji jest jednak nadal bazowana na podstawowej prostej konstrukcji jak np. wszystkie kostki GANa poza modelami elektronicznymi.

W ostatnich latach wzrosła popularność kostek magnetycznych, ale obecnie nawet do tańszych kostek dochodzą dodatkowe funkcje.
Jedną z pierwszych była możliwość podwójnej regulacji, polegającej na możliwości zmiany sztywności sprężyn bez zmiany luzów, zastosowane pierwszy raz przez firmę MoYu ale dziś dostępne w wielu modelach takich jak: WeiLong WR M, RS3MYueXiao EDMMsCUBE MS3-V1GAN 11M ProTengYun V2 M i innych. Mniej skomplikowana wersja takiej regulacji występuje w kostkach firmy GAN, odbywając się poprzez wymianę nakrętek z wbudowanymi sprężynami (GTN) na inne dołączone w zestawie.
Drugą taką funkcjonalnością jest możliwość regulacji siły magnesów, która była zapoczątkowana przez YueXiao EDM, znajdując się później w innych flagowych kostkach, takich jak Valk 3 Elite, GAN 356X Numerical V1V2.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę to zapraszamy do kostek polecanych dla początkujących.

Marka
Przedziały cenowe
Cena
-
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 676 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
W pełni zasłużone 5 gwiazdek... do sklepu wrócę na 100%...
2024-05-27
Wszystko ok
pixel